X
تبلیغات
رایتل
.: برق قدرت و تازه های برق و الکترونیک :.
خبر, اختراعات,مقاله,کتاب, جزوه...
بانک اطلاعات واخبار برق و الکترونیک


بازدید : مرتبه
تاریخ : سه‌شنبه 2 آبان‌ماه سال 1391

در جهان، حتی دو انسان هم، از یک نگاه مشابه برخوردار نیستند؛ بر همین اساس دانشمندان رایانه دانشگاه ایالتی تگزاس در سن مارکوس از این واقعیت برای تولید سیستمی استفاده کرده‌اند که می‌تواند افراد را از طریق شیوه نگاه آنها به نمایشگر رایانه شناسایی کند.

انسانها در زمان مشاهده یک تصویر به نقاط مختلف آن نگاه می‌کنند که این، ناشی از علایق آنها در توالی‌های گوناگون است.

دانشمندان رایانه در سراسر جهان از زیست‌سنجشی یا بیومتریک که به بررسی خواص قابل اندازه‌گیری بدن مانند اثر انگشت پرداخته، برای شناسایی انسان در حوزه‌های جرم‌شناسی، امنیت مرزی و همچنین برای ورود به گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و دیگر دستگاه‌ها استفاده می‌کنند.

این پژوهش در حال حاضر در مراحل ابتدایی قرار داشته و به سالها کار پیش از ورود آن به بازار نیاز دارد، اما این دانشمندان معتقدند که حرکات چشم می‌تواند بخشی از نسل آینده بیومتریک باثبات‌تر باشد.

 

پیش از این دانشمندان نشان داده بودند که کلاهبرداران می‌توانند اسکنرهای قرنیه را با لنزهای تماسی چاپی یا با قرار دادن یک چاپ عالی از چشم فرد اصلی در برابر این اسکنرها آن را فریب دهند. این محققان امیدوارند که افزودن یک حسگر حرکت چشم بتواند از این تقلب‌ها جلوگیری کند.

 

این سیستم جدید به ثبت حرکات چشم و بررسی دو ویژگی تمرکز نگاه و حرکت سریع چشم می‌پردازد. در حالت تمرکز، چشم بر روی یک نقطه در نمایشگر خیره شده و در حالت حرکت سریع، بین نقاط مختلف تصویر به سرعت حرکت می‌کند.

 

این سیستم با استفاده از این حرکات، ویژگی‌های خاص چشم هر فرد از جمله فشار عضله چشم و چربی و رگهای درون این عضو و همچنین خود کره چشم را محاسبه می‌کند.

 

به گفته این محققان، در آینده حتی می‌توان از اسکن‌های چشم برای تعیین بیماری یا تنش احساسی در افراد استفاده کرد.

 

البته این فناوری تا ورود به بازار راه زیادی را در پیش داشته و محققان هنوز با سؤالات زیادی مانند امکان ثابت باقی ماندن الگوهای حرکتی چشم افراد در طول زمان روبه‌رو هستند.

 

این پژوهش ماه گذشته در یک نشست بیومتریک در موسسه مهندسان برق و الکترونیک آمریکا ارائه شده است.

منبع:کنجکاو
داغ کن - کلوب دات کام طبقه بندی:
ارسال توسط حامد مخملی
داغ کن - کلوب دات کام
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی